"AUTOSTRADA DOŚWIADCZENIA ZAWODWEGO"

projekt „AUTOSTRADA DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO
numer projektu POWR.01.02.01-18-0089/19
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ
Numer i nazwa Osi priorytetowej: I Osoby młode na rynku pracy
Numer i nazwa Działania: 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy - projekty konkursowe
Numer i nazwa Poddziałania: 1.2.1  Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
Okres realizacji projektu: 01.04.2020 r. – 31.03.2021 r.

Planowany termin rekrutacji to 15.06.2020 r. – 31.08.2020 r.

JAKI JEST CEL PROEKTU?
Celem głównym projektu jest podniesienie konkurencyjności na rynku pracy osób młodych biernych zawodowo w wieku 15-29 z terenu województwa podkarpackiego poprzez wyposażenie ich w doświadczenie zawodowe do 31.03.2021 r.
Do celów szczegółowych należy zaliczyć:
- wzrost kompetencji społecznych i zawodowych poprzez udział w doradztwie zawodowym przez 60 osób do 31.03.2021 r.,
- zdobycie doświadczenia zawodowego przez minimum 90% uczestników projektu do 31.03.2021 r.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
Grupę docelową projektu stanowią osoby:
- młode w wieku 15-29 lat, również osoby z niepełnosprawnościami,
- bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu tzw. młodzież NEET,
- bierne zawodowo,
- niezarejestrowane w urzędach pracy,
- zamieszkujące (zgodnie z KC) teren województwa podkarpackiego.
Realizacja projektu zakłada objęcie wsparciem minimum 20% uczestników projektu posiadających wykształcenie do ISCED 3 (osoby o niskich kwalifikacjach).
W ramach udzielonego wsparcia do grupy docelowej nie będą zaliczać się osoby młode wyszczególnione w ramach podziałania 1.3.1 POWER.
WSPARCIE OFEROWANE W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU
Każdy uczestnik otrzyma wsparcie dostosowane do jego aktualnej sytuacji na rynku pracy, w szczególności do posiadanych kwalifikacji oraz  doświadczenia zawodowego.
W ramach realizacji projektu przewidziane jest opracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) dla każdego uczestnika projektu, dzięki czemu możliwa będzie personalizacja wsparcia. Uczestnicy projektu poprzez udział w spotkaniach z doradcą zawodowym zdobędą wiedzę  m.in. w zakresie:
- określenia predyspozycji i preferencji zawodowych,
- analizy umiejętności,
- bilansu mocnych i słabych stron,
- efektywnego poszukiwania zatrudnienia poprzez wyposażenie w wiedzę i umiejętności dotyczące aktywnych metod poszukiwania pracy,
- rozwijania umiejętności społecznych,
- zasad formułowania aplikacji zawodowych,
- zarządzania czasem podczas poszukiwania pracy.
Ponadto każdy uczestnik projektu otrzyma wsparcie z postaci motywowania do aktywnego udziału we wszystkich formach wsparcia oraz pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów stojących na ścieżce zawodowej uczestnika projektu.
Dzięki organizacji staży zawodowych, uczestnicy projektu będą mogli nabyć praktyczne umiejętności wykonywania danego zawodu. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, iż doświadczenie zawodowe jest jednym z głównych wymagań stawianych przez pracodawców, a uczestnikami projektu będą osoby młode, często nieposiadające odpowiedniego doświadczenia zawodowego.

W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU OFERUJEMY:

  • Indywidualne poradnictwo zawodowe w wymiarze 4 godzin/uczestnik. Każdy z uczestników projektu weźmie udział w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym, mających na celu: określenie predyspozycji i preferencji zawodowych, analizę umiejętności, bilans mocnych i słabych stron, poznanie siebie, motywowanie uczestnika projektu do aktywnego udziału we wszystkich formach wsparcia oraz pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów stojących na ścieżce zawodowej uczestnika projektu
  • Indywidualne przygotowanie uczestników projektu do funkcjonowania na otwartym rynku pracy. Program aktywizacyjny składa się z jednogodzinnego spotkania obejmującego tematykę związaną m.in. z: zasadami formułowania aplikacji zawodowych, zarządzania czasem podczas poszukiwania pracy.
  • Staże zawodowe. Każdy uczestnik projektu weźmie udział w 6 miesięcznym stażu zawodowym. Realizacja staży zawodowych będzie zbieżna z predyspozycjami uczestnika projektu oraz zapisami Indywidualnego Planu Działania. Zakłada się, że miejsce odbywania stażu będzie w miarę możliwości jak najbliżej miejsca zamieszkania uczestnika. Staranny dobór firm/przedsiębiorstw/instytucji w których uczestnik projektu będzie odbywał staż jest istotny z punktu widzenia kontynuacji zatrudnienia stażysty po zakończeniu finansowania stażu ze środków EFS.
  • Pośrednictwo pracy. Każdy uczestnik zostanie objęty pośrednictwem pracy (śr. 9h/os). Zakłada się, że każdemu uczestnikowi zostanie przedstawione co najmniej 6 ofert pracy, dostosowanych do jego umiejętności i możliwości komunikacyjnych.
 
WYDATKI KWALIFIKOWALNE: 992 765,00 zł
DOFINSOWANIE PROJEKTU ZE ŚRODKÓW UE I BUDŻETU PAŃSTWA: 943 126,74 zł
DOFINANSOWANIE PROJEKTU ZE ŚRODKÓW UE: 836 702,34
BIURO PROJEKTU:
PODKARPACKIE CENTRUM ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Artur Małek
35-060 Rzeszów
ul. Słowackiego 24, pokój 67a
tel. 735 705 898
Osoby do kontaktu: Artur Małek, Joanna Bartkowiak
adres e-mail: kontakt@pcrp.pl